توسعه فولاد زمین ایرانیان - MO40

توسعه فولاد زمین ایرانیان - MO40

فولاد MO40

 

فولاد MO40 از دسته فولادهای متوسط کربن است که در گروه فولادهای آلیاژی حرارت بالا قرار می گیرد. فولادهای متوسط کربن یکی از پرکاربرد ترین دسته ها در صنعت امروز می باشد.

طبق استانداردهای مختلف نام گذاری های متفاوتی برای فولاد MO40 وجود دارد. این آلیاژ فولادی در بازار آهن بیشتر با استاندارد DIN آلمان به نام فولاد ۱.۷۲۲۵ ارائه می شود.

ترکیبات شیمیایی

MO40 از جمله فولاد های آلیاژی با کیفیت بالا و کم آلیاژ می باشد. ترکیب شیمیایی این آلیاژ فولادی شامل چند عنصر می باشد که درصد هریک از این عناصر ویژگی های خاصی به آن می بخشد.

فولاد MO40 به فولاد کروم مولیبدن نیز شهرت دارد. وجود دو عنصر کروم و مولیبدن در فولاد MO40 چقرمگی و استحکام آن را بالا می برد. عنصر کروم در این آلیاژ مقاومت حرارتی و عنصر مولیبدن سختی را بالا می برند. به همین دلیل این نوع آلیاژ فولادی قابلیت جوشکاری خوبی دارد و به خوبی شکل پذیر است.

در برخی موارد برای کم کردن اثر تردی حاصل از کروم در میلگردهای MO40  از عنصر نیکل حدود ۰.۲ درصد استفاده می شود. نقطه ذوب MO40 1416 درجه سانتی گراد است و تا دمای ۹۳۲ درجه کار میکند. میزان سختی آن معادل ۱۹۷ برینل یا ۲۰۷ ویکرز می باشد

توسعه فولاد زمین ایرانیان - کوره

روش های تولید

فولاد MO40 در دمای حدود ۱۰۵۰-۸۵۰ درجه سانتی گراد فورجینگ می شود و در کوره های قوس الکتریکی و القایی تولید می شود. امروزه تولید کنندگان  فولاد MO40 را به صورت میلگرد ، ورق و شمش تولید و عرضه می کنند.  فولاد MO40  به چهار روش آنیل، نرمالیزه ، تمپرکردن و سخت کاری تولید می شود.

تولید MO40  به روش آنیل: 

فولاد را در کوره تا درجه حرارت ۸۰۰-۸۵۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند به طوری که تمام بخش های فولاد به صورت یکنواخت حرارت داده شود. سپس به آرامی در کوره خاموش خنک می کنند. که نرم ترین حالت فولاد پس از آنیل کردن آن می باشد.

تولید MO40  به روش نرمالیزه:

در این روش فولاد را تا دمای ۸۷۰-۹۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند به طوری که تمام قسمت های فولاد به صورت یکنواخت حرارت داده شود.سپس آن را در آب به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه خیس می کنند و در نهایت در هوای آزاد خنک می کنند.

تولید MO40  به روش تمپرکردن:

در این روش بیشتر برای حذف تنش های ناشی از سخت کاری در صورت لزوم MO40  را مجدداٌ تا دمای  ۷۰۰-۵۵۰ درجه سانتی گراد به صورت یکنواخت حرارت می دهند سپس در هوای ساکن خنک می کنند.

تولید MO40  به روش سخت کاری:

سخت کاری فولاد در دمای ۸۲۰-۸۶۰ درجه سانتیگراد در آب یا روغن انجام می شود. این روش بیشتر برای افزایش مقاومت فولاد در برابر ضربه ، سایش و خوردگی انجام می شود و طول عمر فولاد را افزایش می دهد.

خواص فیزیکی و مکانیکی MO40  

فولاد MO40 به دلیل خصوصیات فیزیکی و مکانیکی خوب از جمله مقاومت بالا، توان کششی بالا، قابلیت بالای هدایت حرارتی ، شکل پذیری و غیره در صنعت بسیار محبوب است. به طوری که بعد از ST37  و CK45 به عنوان پرکار برد ترین فولاد در صنایع به شمار می آید.

کاربرد فولاد MO40

فولاد MO40 در صنایعی که نیاز به فولاد با سختی بالا و مقاومت به سایش دارند چه به صورت میلگرد ویا مقطع مربع و ورق کاربرد وسیعی دارد. این فولاد در ساخت ماشن آلات سنگین مانند غلتک ها، سازه های سنگین، محور خودروها، تراکتور و… کاربرد فراوان دارد.

کاربرد های دیگر عبارتند از:

۱

چرخ دنده ها

۳

سازه های هواپیما

۵

میله های اتصال

۲

انژکتورها

۴

شفت

۶

قطعات ماشین

مقایسه MO40 و CK45

مهمترین تفاوت این دو آلیاژ فولادی در میزان عنصر کروم می باشد. هر دو از جمله فولادهایی هستند که در داخل کشور تولید می شوند و از پرکاربرد ترین فولادها در صنایع هستند.

سختی MO40  بیشتر از CK45  است. فولاد MO40 شکل پذیری بهتری دارد. دمای فورجینگ هر دو یکسان می باشد حدود ۸۵۰-۱۰۵۰ درجه سانتی گراد است. همچنین فولاد MO40 دوام بالاتری نسبت به فولاد CK40 دارد.

توسعه فولاد زمین ایرانیان - MO40

بازارهای داخلی و خارجی

این نوع از فولاد در آسیای شرقی بشدت کاربرد دارد. در مقاطع مختلف در کشور هایی مانند آمریکا، آلمان، ژاپن، چین، ترکیه و ایران تولید می شود. شرکت توسعه فولاد زمین ایرانیان یکی از تولید کنندگان فولاد MO40 به صورت میلگرد از قطر ۳۰ – ۲۱۰ میلیمتر می باشد.

میلگرد MO40 در گروه فولادهای قابل عملیات حرارتی (آلیاژهای با کیفیت بالا) قرار دارد. خرید میلگرد MO۴۰  به صورت شاخه‌های ۶ متری و بر حسب وزن آن انجام می‌شود.

تولید این نوع فولاد توسط تولید کنندگان داخلی  نیاز کشور را تا حد بالایی برآورده می‌کند. همچنین میلگرد MO40 وارداتی با برندهای چینی و اروپایی نیز در بازار موجود می‌باشد. قیمت میلگرد MO40 گران تر از میلگردهای معمولی است و وابسته به ابعاد و برند تولید کننده آن می‌باشد.

وبلاگ

CK45MO40آموزشیفولادفولاد CK45فولاد MO40وبلاگ